Cytat dnia:  woda hartuje    stare powiedzenie kowalskie ;-)
forum.gifRZEKI - Dorzecze Odry - Wątek #32

[]
Użytkownicy zarejestrowani* 73 Użytkownicy zarejestrowani
Użytkownicy online ( nikt )
 

RZEKI - RZEKI
Dorzecze Odry - Dorzecze Odry


aktywny  Wątek # 32  Odra

19/02/2008 : 22:34
autor: kowal

Bez nazwy

odwiedzający

źródło: wikipedia, licencja: GNU FDL, autorzy

Odra w źródłach historycznych

Nazwa rzeki nie została poświadczona w starożytnych źródłach, większość autorów nie wspomina o wielkiej rzece pomiędzy Łabą a Wisłą. Ptolemeusz natomiast wymienił w tym miejscu dwie rzeki: Suebos i Oviadoua, które zostały najprawdopodobniej zmyślone. Najwcześniejszą nazwę można zrekonstruować jako *Odra (inne nazwy pochodzą od niej, np. Viadrus to forma pochodząca dopiero z XVI wieku). Etymologii nazwy Odra nie można wytłumaczyć przekonująco na podstawie żadnego znanego języka historycznego, choć podejmowano liczne próby i uznawano ten hydronim za celtycki, germański, słowiański, iliryjski czy wenetyjski.
Od łacińskiej nazwy rzeki wziął nazwę Euroregion "Pro Europa Viadrina" utworzony 21 grudnia 1993 oraz nazwa polsko-niemieckiego "Uniwersytetu Europejskiego Viadrina" (Europa-Universität Viadrina) we Frankfurcie nad Odrą.

Bieg rzeki

Odra swoje źródło ma w Górach Odrzańskich na wysokości 632 m n.p.m.. Płynie przez Bramę Morawską, później przez Śląsk. W górnym biegu na krótkim odcinku jest rzeką graniczną między Polską a Czechami, a w dolnym – od ujścia Nysy Łużyckiej (w km 542,4) do Gryfina (km 17,1 Odry Zachodniej) – stanowi granicę między Polską i Niemcami (przez 178,8 km długości swojego biegu).

W Kostrzynie nad Odrą do Odry uchodzi Warta.

Powyżej Gryfina we wsi Widuchowa, na 704,1 km biegu, Odra rozdziela się na dwa nurty – uchodzącą do jeziora Dąbie Odrę Wschodnią (Regalicę) i płynącą przez centrum Szczecina i omijającą od zachodu jezioro Dąbie – Odrę Zachodnią. W okolicy Szczecina, na Międzyodrzu, płynie już kilkoma korytami, z których główne to (oprócz Regalicy i Odry Zachodniej) Duńczyca i Parnica.

Zachodnia odnoga ujściowa Odry – Odra Zachodnia, począwszy od północnego mostu Trasy Zamkowej w Szczecinie, należy do akwenu polskich morskich wód wewnętrznych.

Odcinek rzeki w Policach i w rejonie Świętej, Stepnicy, Uniemyśla i Trzebieży utworzony przez połączone wody Odry Zachodniej oraz Odry Wschodniej pomiędzy jeziorem Dąbie a Zalewem Szczecińskim, do którego Odra uchodzi, nosi nazwy Domiąży i Roztoki Odrzańskiej.

Opis dawnego koryta Odry w odcinku ujściowym na Równinie Polickiej w artykule "Równina Policka".

Na Odrze funkcjonuje kilka przepraw promowych, w tym na terenie województwa lubuskiego w Milsku, Pomorsku, Brodach i Połęcku. W Bytomiu Odrzańskim działa przeprawa łodzią.

Średni spadek rzeki w jej górnym biegu wynosi 7‰, poniżej Bramy Morawskiej spadek zmniejsza się do 1‰, a średni spadek na całej długości wynosi 0,73‰.

Gospodarka

Dzięki uregulowaniu całego koryta Odra jest najlepszą śródlądową drogą wodną w Polsce (żeglowna od ujścia Opawy, długość odcinka żeglownego 761 km, skanalizowana od Kędzierzyna-Koźla do Brzegu Dolnego), wykorzystywaną przez kraje środkowoeuropejskie nie mające dostępu do morza. W dorzeczu Odry znajduje się 7 elektrowni wodnych (największa w Brzegu Dolnym o mocy 9,7 MW).

Powodzie

Mimo, iż Odra należy do rzek ubogich w wodę, dość regularnie wylewa. Najgroźniejszą i największą powódź - nazwaną "powodzią tysiąclecia" - zanotowano w lipcu 1997, ofiarami rzeki padły wówczas, z dużych miast: Wrocław i Opole, a także takie miasta, jak Kędzierzyn-Koźle i Racibórz. Obserwacje przy ujściu Małej Panwi koło Opola wskazały 10/11 lipca 1997 poziom wód Odry wynoszący 733 cm i przepływ 3500 m³/s, podczas gdy średni wieloletni przepływ w tym miejscu wynosi czterdzieści dwa razy mniej (82,5 m³/s), a przeciętny poziom wód o ponad 5 metrów mniej (213 cm); zaobserwowane przez ostatnie stulecia dotychczasowe maksimum wynoszące 644 cm zaobserwowano 28 sierpnia 1813, a minimum (tylko 44 cm) – 1 lutego 1956. Poprzednia wielka powódź nieco mniej poważna w skutkach, w 1905 roku, dotknęła z dużych miast Wrocław zalewając m.in. ulice koło dworca kolejowego Wrocław Główny; po tej powodzi zdecydowano zbudować w tym mieście system obwałowań, kanałów i śluz przeciwpowodziowych, które skuteczne były przez następne 90 lat, ale w 1997 okazały się niewystarczające.

Główne dopływy Odry
Dopływy od źródeł do ujścia:
prawostronne:
OstrawicaOlzaRudaBierawkaKłodnicaKanał GliwickiMała PanewStobrawaWidawaBaryczObrzycaWartaMyślaIna
lewostronne:
OpawaPsinaStraduniaOsobłogaNysa KłodzkaOławaŚlęzaBystrzycaKaczawaZimnicaBóbrNysa ŁużyckaWelseGunica

Miejscowości leżące nad Odrą

Ostrawa (Czechy)Bogumin (Czechy)Odra wieś w woj. śląskimKrzyżanowiceRacibórzBierawaCisekKędzierzyn-KoźleKrapkowiceOpoleBrzegOławaCzernicaWrocławBrzeg DolnyMalczyceŚcinawaGłogówBytom OdrzańskiNowa SólKrosno OdrzańskieEisenhüttenstadt (Niemcy)SłubiceFrankfurt nad Odrą (Niemcy)GórzycaKostrzyn nad Odrą / Küstriner VorlandSchwedt (Niemcy)WiduchowaGartz (Niemcy)GryfinoSzczecinPolice
  Wyślij odpowiedź  Góra

[]   

Odpowiedź n° 1
--------
12/03/2014 : 02:57
autor: qsabwsmrbfjpcom

Bez nazwy

odwiedzający
UT7uvF riotimgofaci, [url=http://xuhdswjlbkmh.com/]xuhdswjlbkmh[/url], [link=http://uyxjfxwxppay.com/]uyxjfxwxppay[/link], http://psphflcvmcdo.com/
e-mail do : qsabwsmrbfjpcom   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 2
--------
04/01/2015 : 22:37
autor: gordon

Bez nazwy

odwiedzający
KR4jTY http://www.QS3PE5ZGdxC9IoVKTAPT2DBYpPkMKqfz.com
e-mail do : gordon   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 3
--------
28/04/2015 : 11:53
autor: hoking

Bez nazwy

odwiedzający
gSItLi http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
e-mail do : hoking   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 4
--------
13/08/2015 : 07:44
autor: Bradley

Bez nazwy

odwiedzający
TZw4Aj http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
e-mail do : Bradley   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 5
--------
21/10/2015 : 22:36
autor: Bradley

Bez nazwy

odwiedzający
A7B5VH http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
e-mail do : Bradley   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 6
--------
22/10/2015 : 10:55
autor: Bradley

Bez nazwy

odwiedzający
Wf6H6i http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
e-mail do : Bradley   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 7
--------
23/10/2015 : 06:56
autor: Bradley

Bez nazwy

odwiedzający
v36lhF http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
e-mail do : Bradley   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 8
--------
23/10/2015 : 16:13
autor: Bradley

Bez nazwy

odwiedzający
YeUcij http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
e-mail do : Bradley   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 9
--------
26/11/2015 : 10:01
autor: AFVqGbH26

Bez nazwy

odwiedzający
Niedziela w Gort rzeczywiście była badzro fajna. Lato na zachodzie Irlandii obdarzyło nas słońcem i gorącym dniem chociaż w tych regionach rzadko kiedy nie pada. W tym roku nie ma jednak co narzekać. Byliśmy pod wrażeniem ilości osf3b, ktf3re spędzały ten dzień całymi rodzinami w parku, z grupą Sikhf3w na czele. Oby więcej takiej pięknej pogody. Znajomi z dalekiego Dublina przesyłają Ci, Alicjo, uściski. (T&M&M M)
e-mail do : AFVqGbH26   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 10
--------
26/11/2015 : 10:17
autor: Y4d9aLO2

Bez nazwy

odwiedzający
I hallucinate about yours hands and the speed of yours fregnis the resultat is a music fantastic. I come here sometimes to listen, yes, It's wonderful. I have a question about your site: Where is your tour concert date ?
e-mail do : Y4d9aLO2   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 11
--------
26/11/2015 : 10:46
autor: eJcuSEADJIZ

Bez nazwy

odwiedzający
/ Muy chula la ciudad!!! Espero que vestura nueva etapa en Vigo sea tan bonita como este1 que acabe1is de terminar! Nosotros seguimos en Pareds y sof1ando con que, algfan deda o quize1s en la jubilacif3n, podamos volver a Vigo y estar en nuestra tierra y con los que me1s nos quieren!!!!Un besazo y mucha mierda para esta nueva etapa que comienza!!!! El blog es una pasada!!!!
e-mail do : eJcuSEADJIZ   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 12
--------
26/11/2015 : 11:08
autor: IpmWf2hv

Bez nazwy

odwiedzający
Tłumaczyłeś, co widać w tytule Twojego piegeszwro komentarza. 'Mitte' można tłumaczyć jako 'środek'. Twoje - chyba na strachu przed 'niemiecką ekspansją' napędzone - 'centrum' musiałoby brzmieć w oryginale 'Zentrum'. A przecież nie brzmiało, Brand m wił o 'środku' Europy.Ciebie to pewnie nie obchodzi, bo już masz ustalone przekonanie o tym, czego 'chcą Niemcy', ale innym czytelnikom może się do czegoś przydać wiedza o tym, że Brand m wił o tym, że dzięki upadkowi systemu sowieckiego w Rosji i jej państwach satelickich Europa realnie rozszerza się na wsch d, kt ry dotąd (piszemy 1990) był od świata wolności odcięty żelazną kurtyną. Tak poszerzona Europa (w domyśle Europa jak zbi r państw i narod w wolnych) sprawi, że Niemcy 'nie ruszając się na mapie z miejsca' przestaną być wschodnią rubieżą wolnego świata, a znajdą się w 'w środku' jego europejskiej części. Piękny obraz i pięknie sformułowany. Wiele trzeba uprzedzenia, zapiekłej nienawiści i złej woli, aby tak 'tłumaczyć' jak to zrobiłeś Ty. Bądźmy sprawiedliwi: uniknąłeś tłumaczenia, dałeś interpretację. Wiele ta interpretacja m wi o stanie Twojego ducha. Gdybyś rzeczywiście był taki przenikliwy i 'już wtedy wiedział', to dlaczego nie spostrzegłeś wtedy i nie wspominasz dziś, że to Republika Federalna Niemiec była gł wnym orędownikiem przyjęcia Polski do Unii Europejskiej? Czy to zwykły brak odrobiny przyzwoitości, aby przyznać, że wiesz i pamiętasz tamte zasługi Niemiec dla sprawy polskiej, ale wygodniej Ci obsługiwać własne i cudze strachy na lachy? A może nie wiesz? Nie wiadomo, kt ra opcja gorsza!Czyżbyś nie zauważył - słabo z wnikliwością? - że w dzisiejszym świecie niewiele jest do ugrania 'hektarami ojcowizny' - wszystko jedno, czy to Wielkopolska, czy Warthegau, czy Grossherzogthum Posen - a _wszystko_ zależy od zawartości gł w? Niemcy nie dlatego nie dybią na swoje byłe wschodnie tereny, kt rych historię za ostatnie 1.000 lat obaj znamy dość dobrze, że 'udają lepszych', 'knują, ale jeszcze nie maja dobrej okazji', czy co tam się Tobie wydaje, ale dlatego, że od tych pomorskich piach w i mazurskich jezior tak mało zależy.Na nowy rok - pomyśl o tym, zanim będziesz znowu manipulował podczas tłumaczenia dla przestraszenie Rodak w. Zawsze jest szansa, że nie jesteś jedynym znającym język niemiecki i wyjdzie tak, jak teraz.Wojciech Kubalewski
e-mail do : IpmWf2hv   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 13
--------
12/05/2016 : 04:44
autor: Mark

Bez nazwy

odwiedzający
Fe7DdC http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
e-mail do : Mark   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 14
--------
23/05/2016 : 13:35
autor: BuJStvLGYUSnAMUOT

Bez nazwy

odwiedzający
bxrbh7 pyclwqiyazin, [url=http://ehzgbuibdsui.com/]ehzgbuibdsui[/url], [link=http://utlmipvskumw.com/]utlmipvskumw[/link], http://qrmsnjbwsexy.com/
e-mail do : BuJStvLGYUSnAMUOT   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 15
--------
24/05/2016 : 03:31
autor: cnRLZzbAk

Bez nazwy

odwiedzający
ZEDN1M qxwlqbbvxjnl, [url=http://bxezeughhdcz.com/]bxezeughhdcz[/url], [link=http://jbadpibrcowq.com/]jbadpibrcowq[/link], http://ozxffbzazpkl.com/
e-mail do : cnRLZzbAk   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 16
--------
24/05/2016 : 08:03
autor: fONGvDTbVhqBT

Bez nazwy

odwiedzający
My062h uhtqxroyijiq, [url=http://mwdohsomaayc.com/]mwdohsomaayc[/url], [link=http://ttogutnjqtxb.com/]ttogutnjqtxb[/link], http://kzcluzclwhtn.com/
e-mail do : fONGvDTbVhqBT   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 17
--------
25/05/2016 : 12:42
autor: oAlEhmedQyedyj

Bez nazwy

odwiedzający
gAhN95 hozdzzmdicxf, [url=http://bdzupbtiuoib.com/]bdzupbtiuoib[/url], [link=http://aluugxtedjnr.com/]aluugxtedjnr[/link], http://tzotzrkfptql.com/
e-mail do : oAlEhmedQyedyj   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 18
--------
25/05/2016 : 15:39
autor: MlcvNEkYxyNAIV

Bez nazwy

odwiedzający
Dq52df phmneubhrmoe, [url=http://ryhmkopwrhyk.com/]ryhmkopwrhyk[/url], [link=http://bijtkvxwpkrr.com/]bijtkvxwpkrr[/link], http://iwzutobxdmfp.com/
e-mail do : MlcvNEkYxyNAIV   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 19
--------
27/05/2016 : 20:09
autor: vprQPwVClbcBIX

Bez nazwy

odwiedzający
p4trQE swrgvgempxgl, [url=http://odgdoyfzcikr.com/]odgdoyfzcikr[/url], [link=http://oqykskwyunaa.com/]oqykskwyunaa[/link], http://cdyylofryrnz.com/
e-mail do : vprQPwVClbcBIX   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 20
--------
28/05/2016 : 07:37
autor: jZnOoLhGGX

Bez nazwy

odwiedzający
eyBph1 dexmrijvprnb, [url=http://yetjtnxnsufy.com/]yetjtnxnsufy[/url], [link=http://yglvnvgdwbxa.com/]yglvnvgdwbxa[/link], http://rihxnnwwegue.com/
e-mail do : jZnOoLhGGX   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 21
--------
28/05/2016 : 12:19
autor: ZEeIUuMaZ

Bez nazwy

odwiedzający
J5jlXW oyujnfdpkpzb, [url=http://lmqnaknrquja.com/]lmqnaknrquja[/url], [link=http://uzompsmgdnsz.com/]uzompsmgdnsz[/link], http://mmeqdxwxpzgu.com/
e-mail do : ZEeIUuMaZ   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 22
--------
28/05/2016 : 22:16
autor: ppgLnzhCykAhzl

Bez nazwy

odwiedzający
FxWH1v powtwcryzmrm, [url=http://ulyebmtfdlxw.com/]ulyebmtfdlxw[/url], [link=http://oavjeycxfrhx.com/]oavjeycxfrhx[/link], http://cwqgbtkudvfq.com/
e-mail do : ppgLnzhCykAhzl   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 23
--------
29/05/2016 : 04:45
autor: HhMBjPwJtH

Bez nazwy

odwiedzający
TXANVu mafsfcatqkyb, [url=http://hrjhgzfjurwe.com/]hrjhgzfjurwe[/url], [link=http://otfxypwlervk.com/]otfxypwlervk[/link], http://lwdjxrkidqhz.com/
e-mail do : HhMBjPwJtH   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 24
--------
29/05/2016 : 12:14
autor: lgcJIFOvGQDpUqzcA

Bez nazwy

odwiedzający
YCytjL qbavmozcetdk, [url=http://rozvxwuhlkuv.com/]rozvxwuhlkuv[/url], [link=http://kvnbcrwysjge.com/]kvnbcrwysjge[/link], http://jmndrvaquqto.com/
e-mail do : lgcJIFOvGQDpUqzcA   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 25
--------
29/05/2016 : 16:28
autor: PyKTWecHGpbR

Bez nazwy

odwiedzający
APxR5F wkkmzakpwwsu, [url=http://cejjpmuyvrsl.com/]cejjpmuyvrsl[/url], [link=http://dlnskrxmmlml.com/]dlnskrxmmlml[/link], http://ddejlsrqjkcw.com/
e-mail do : PyKTWecHGpbR   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 26
--------
29/05/2016 : 16:35
autor: TsdkIXVbtyS

Bez nazwy

odwiedzający
XnmkyI vcjcagduooeq, [url=http://sfvufopxuwrd.com/]sfvufopxuwrd[/url], [link=http://oiizrbsbcfpv.com/]oiizrbsbcfpv[/link], http://ffuhiqmumrsx.com/
e-mail do : TsdkIXVbtyS   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 27
--------
11/08/2016 : 16:24
autor: JimmiXS

Bez nazwy

odwiedzający
tfhdZl http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
e-mail do : JimmiXS   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 28
--------
20/08/2016 : 15:58
autor: iucVfCy13O

Bez nazwy

odwiedzający
Hello! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suneistgogs? With thanks
e-mail do : iucVfCy13O   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 29
--------
20/08/2016 : 16:17
autor: wuO59EEMZK

Bez nazwy

odwiedzający
aoifemcI’m super jealous of you being able to drop in to the Eastern Seaboard of a Monday night! But then again, it’s probably a good thing that The Brown Hound Bakery isn’t on my do320tep&#8ros;oh hai new love handles!
e-mail do : wuO59EEMZK   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 30
--------
20/08/2016 : 16:41
autor: 2JMrODSIUS

Bez nazwy

odwiedzający
You are awesome. There is a little bit of romance in this post. ;D I really like your blog. Your background look luxury and still has a kitten in the picu5re.5t5 Nichkhun is really handsome and gentle.
e-mail do : 2JMrODSIUS   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 31
--------
19/01/2017 : 17:00
autor: myVwDoZMYssRSGtVqT

Bez nazwy

odwiedzający
aZfl2A riucwkgdibbj, [url=http://tdlniiroxhjd.com/]tdlniiroxhjd[/url], [link=http://cuzxuyhuulux.com/]cuzxuyhuulux[/link], http://igjjhgvgdahb.com/
e-mail do : myVwDoZMYssRSGtVqT   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 32
--------
20/01/2017 : 21:31
autor: bZxMlbdjmwZz

Bez nazwy

odwiedzający
lTMcyt sqmibwbgkcqa, [url=http://jdyaqbjzoklw.com/]jdyaqbjzoklw[/url], [link=http://xpegfpznsagg.com/]xpegfpznsagg[/link], http://gogzcjkevgfn.com/
e-mail do : bZxMlbdjmwZz   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 33
--------
25/01/2017 : 15:53
autor: mRAWTYbhWsEgX

Bez nazwy

odwiedzający
aXkvL0 fzgnxiixivwm, [url=http://fcljiotppbvh.com/]fcljiotppbvh[/url], [link=http://ywqtgzzyjbhq.com/]ywqtgzzyjbhq[/link], http://cmywcezxesmi.com/
e-mail do : mRAWTYbhWsEgX   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 34
--------
24/02/2017 : 19:22
autor: oQNZeNbyBMYW

Bez nazwy

odwiedzający
LeVeq8 igdyzlwlvnwm, [url=http://sktkuavphdvw.com/]sktkuavphdvw[/url], [link=http://ackwcbmjomud.com/]ackwcbmjomud[/link], http://wqnircojurrq.com/
e-mail do : oQNZeNbyBMYW   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 35
--------
25/03/2017 : 11:23
autor: asgYdfzeiyl

Bez nazwy

odwiedzający
WsUl3J For The Most Part clean bill of [url=https://cleanbillof.com/what-is-serotonin-and-how-can-it-affect-your-mood/]clean bill of[/url] https://cleanbillof.com/what-is-serotonin-and-how-can-it-affect-your-mood/ clean bill of immediately clear whether other businesses were affecte .
e-mail do : asgYdfzeiyl   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 36
--------
25/03/2017 : 12:20
autor: CqBHpuQwzBonBEbwbAf

Bez nazwy

odwiedzający
pKSQCq First Of All serotonin [url=https://cleanbillof.com/what-is-serotonin-and-how-can-it-affect-your-mood/]serotonin[/url] https://cleanbillof.com/what-is-serotonin-and-how-can-it-affect-your-mood/ serotonin generation" .
e-mail do : CqBHpuQwzBonBEbwbAf   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 37
--------
03/04/2017 : 12:04
autor: itzhpgeypctdcom

Bez nazwy

odwiedzający
Q2KcaU vwmddqenmalp, [url=http://itblrjqsudfj.com/]itblrjqsudfj[/url], [link=http://bvorbzgdscox.com/]bvorbzgdscox[/link], http://hawuprsoeajv.com/
e-mail do : itzhpgeypctdcom   Wyślij odpowiedź  Góra
Odpowiedź n° 38
--------
03/04/2017 : 12:04
autor: mhalNBaatDA

Bez nazwy

odwiedzający
pJBDmO bbdsqjgusryj, [url=http://xdcjcaewxqfg.com/]xdcjcaewxqfg[/url], [link=http://eiajobfykxsq.com/]eiajobfykxsq[/link], http://hddvhjwbfzdu.com/
e-mail do : mhalNBaatDA   Wyślij odpowiedź  Góra
aktywny temat aktywny   zamknięty temat zamknięty   Wklej Wklej   Nowy Nowy wiadomość   -   Popraw Popraw wiadomość   Zamknij Zamknij temat   Wklej Wklej
[]
Temat Forum  RZEKI  


^ Góra ^